MVC 4.0 Yazı Dizisi – Bölüm 2 – ASP.NET MVC Framework Kurulum ve Kullanım

Gün geçtikçe gelişen teknolojiye ayak uydurmak bizlerin olduğu gibi teknolojiyi yöneten firmalar tarafından da bir ihtiyaç halini almaktadır. Bunu Microsoft tarafında biz yazılımcıların gözdesi haline gelmiş Visual Studio IDE sinin gelişiminden de yeterince anlayabiliriz.

Çok değil kısa bir süre öncesinde birçoğumuzun vazgeçilmez IDE si Visual Studio 2010 ken ardından güzel bir atak ile Visual Studio 2012 ye geçiş yapmamızı sağlamıştı Microsoft ve yeni teknolojiler. Tam 2012 yi benimsemiştik ki bu seferde karşımıza biraz daha allanıp pullanarak Visual Studio 2013 geldi.

Hal böyle olunca da birçok geliştirici hangi IDE yi kullanacağına karar veremezken birçoğu ise projeleri veya lisanslama sorunları gereği eski sürümlerde devamlılığı esas aldılar.

Ancak eski sürümlerde kalmaları güncel kodlama teknolojilerinden ASP.Net MVC kullanmalarına engel olmasın diye de Microsoft tarafından eski sürüm IDE ler için kurulum paketleri ile kıyağa da kondular 🙂

Bu duruma ayak uydurmak için Microsoft Firması eski sürüm IDE kullanıcılarını unutmuyor da MSHOWTO ailesi olarak bilişim sektörüne gönüllü hizmet eden bizler mi unutalım dedik ve ASP.Net MVC 4 Framework’unun kurulumunu ve kullanımını 3 IDE de de anlatmaya karar verdik 🙂

Visual Studio 2010 için ASP.Net MVC 4.0 Kurulumu :

Visual Studio 2010 IDE si bünyesine Asp.NET MVC 4.0 Framework kurabilmek için öncelikle Visual Studio 2010 Service Pack 1 paketinin sistemde kurulu olması gerekmektedir. Bu paketin kurulumunu yaptıktan sonra ASP.NET MVC 4.0 Framework’unu kurabiliriz.

Visual Studio 2010 SP1 güncellemesine ve ASP.NET MVC 4.0 For Visual Studio 2010 SP1 kurulum paketine http://www.asp.net/downloads adresinden ulaşabilirsiniz.

MVC4Bolum2_1

Visual Studio 2012 için ASP.Net MVC 4.0 Kurulumu :

Visual Studio 2012 IDE si Windows 8 uygulama geliştirme ve MVC 4.0 teknolojisi geliştirilmesinden dolayı çıkartılmış bir IDE olması sebebiyle bünyesinde hazır halde ASP.NET MVC 4.0 Framework’u kurulu olarak gelmektedir. Bu sebeple Visual Studio 2012 IDE si üzerinde ASP.NET MVC 4.0 mimarisi ile geliştirme yapmak için herhangi bir ek kuruluma ihtiyaç duyulmamaktadır.

MVC4Bolum2_2

Visual Studio 2013 için ASP.Net MVC 4.0 Kurulumu :

Visual Studio 2013 IDE si Visual Studio 2012 IDE si üzerine inşa edildiğinden dolayı bünyesinde Visual Studio 2012 IDEsi gibi MVC 4.0 ve MVC 5.0 Framework’leri kurulu olarak gelmektedir.

Not: MVC 5.0 Framework’u daha güncel teknolojiler içermesine rağmen yazı dizimize ait konu anlatımları MVC 4.0 üzerinde devam edeceğinden Visual Studio 2013 IDE si kullanan arkadaşların yazı dizimizi takibinde aşağıdaki resimde anlatıldığı biçimde MVC 4.0 projesi açması anlatımların uygulanışı sırasında sorun yaşama riskini ortadan kaldırmaktadır.

Not 2 : Yazı dizimize ait makalelerin bitiminde MVC 4.0 mimarisi ile uygulama geliştirme konusunda bilgileneceğimizden ASP.Net MVC 5.0 Framework’unun anlatımı yazı dizisi sonunda ele alınacaktır.

MVC4Bolum2_3

Bu makalemizde ASP.Net MVC Framework’unun kurulumu ve bir MVC 4.0 projesinin geliştirilebilmesi için nasıl seçim yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdim. Bir sonraki makalemizde ASP.Net MVC 4.0 makalesi ile açacağımız örnek projeye ait klasörleri inceleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.