Active Directory artık sorun değil!

Bir süredir ayrı kaldığım bloğuma öneri yazısı ile yeniden merhaba demek istedim.

Biz yazılım sektöründe hizmet veren yazılımcıların er ya da geç bir şekilde sistem tarafında da bazı bilgilere hakim olmamız gerektiğini hepimiz mutlaka deneyimlemişizdir.

Bu deneyimlerden en başlıcası olan özellikle kurumsal firmalarda/firmalara yazılım geliştirme yapıldığında mutlak suretle karşılaştığımız Active Directory’dir.

Defalarca AD yapısında geliştirme yapmış olmama rağmen aslında birşeylerin ezbere yapıldığını arka planda nelerin döndüğünü tam anlamıyla kavramamış olduğumu farkındaydım. Bu benim için bir merak konusuydu.

Çocukluğumda televizyon izlemek veya radyo dinlemek yerine içini açıp nasıl çalışıyor bu diye bozmuş olduğum birçok elektronik aletde bu şekilde merakımdan nasiplenmiştir.

Tamam kabul itiraf etmeliyim şu anda pek elektronik aletlere yönelmesem de yinede nasıl çalışıyor bu diye araştırdığım şeyler mevcut 🙂

AD konusunda ki bu merakımı ise değerli hocam Ahmet Elibol ile paylaştığımda öncelikle bana Aktif Dizin adlı bir siteden bahsetmesi beni biraz üzmüştü.

Sonuçta internet de birçok kaynak var zaten araştırsam bulurum diye önyargımdan mahrum mu bırakmalıydım 🙂

Ancak yinede bir bakayım dediğimde ise önyargılı yaklaşımım yerini bu teşekkür yazısına bıraktı.

Özellikle Active Directory Türkçe karşılığı ile Aktif Dizin Nedir kavramını ince ince dokuyan ve ciddi bir kaynak olan sitede aldığım duyumlara göre çok güzel konulara değinileceğinin de haberini vererek takip edin ettirin sloganıyla yazımı sonlandırıyorum.

Teşekkürler…

One thought on “Active Directory artık sorun değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.